понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą tez za ozdobę. Na ogól takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i silnie gęstnieją. Co niemiara czaru maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, jednakże wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV z Oświęcimia mogą być niezwykle smukłe, jednak wypada je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

2 комментария: